Lato zbliża się wielkimi krokami. Dni są dłuższe, a pogoda sprzyja większej aktywności. Zarówno fizycznej jak i umysłowej. Większość z nas w okresie letnim zazwyczaj ma trochę mniej pracy i trochę więcej czasu dla siebie. Warto więc, być może, rozważyć zapisanie się na zajęcia, które będą dla nas rozwojowe. Jedną z opcji, którą z pewnością warto przemyśleć są wakacyjne kursy języka angielskiego. W poniższym artykule przeczytacie o następujących aspektach związanych z wakacyjnymi kursami językowymi:
Dlaczego warto rozważyć uczestnictwo w wakacyjnym kursie języka angielskiego? Udział w letnim kursie języka angielskiego może być doskonałym sposobem na poprawę znajomości języka angielskiego i maksymalne wykorzystanie letnich wakacji. Kurs letni może zapewnić wciągającą naukę, pozwalającą szybko poszerzyć swoją wiedzę i rozwinąć zaufanie do języka. Co więcej, kurs może być również świetną okazją do nawiązania nowych kontaktów i przyjaźni z ludźmi, którzy podzielają nasze zainteresowania. Okres wakacji letnich sprzyja podejmowaniu nowych wyzwań i budowaniu dobrych nawyków. Również w kwestii poszerzania swoich kompetencji językowych. Dla większości słuchaczy szkół językowych stawianie się na zajęciach w lecie bywa mniejszym wyzwaniem niż między wrześniem, a czerwcem. Słoneczna pogoda i wydłużający się dzień sprzyjają dobremu samopoczuciu. To, z kolei przekłada się bezpośrednio na naszą produktywność i chęć do działania. Ponadto, większość słuchaczy ma też w lecie trochę mniej obowiązków zawodowych. Młodzież szkolna, natomiast, nie ma obowiązków związanych ze szkołą w ogóle. Łatwiej jest więc wygospodarować w tygodniu czas i poświęcić go nauce języka angielskiego. Łatwiej jest też zbudować nawyk regularnej pracy nad naszymi kompetencjami językowymi przed nadchodzącym rokiem szkolnym.
Wybierając kursy języka na początku należy zdecydować jaka forma najbardziej nam odpowiada, tj. czy będziemy uczęszczać na zajęcia odbywające się stacjonarnie, czy może zdecydujemy się na lekcje online. Możemy też zdecydować się na intensywny kurs wakacyjny poza granicami kraju. Każda z powyższych opcji ma swoje wady i zalety, o których szerzej napiszemy w dalszej części artykułu.
Do marca 2020 i lockdownu większość z nas raczej nie rozważała nauki online. Było to oczywiście spowodowane szeregiem czynników. Przede wszystkim jednak, w większości przypadków uczniowie jak i sami nauczyciele angielskiego poddawali w wątpliwość ich skuteczność. Lockdown jednak sprawił, że cały sektor został zmuszony z dnia na dzień do zmiany sposobu pracy, a przymusowa izolacja sprawiła, że ta opcja nauki języka stała się tą dominującą. Naturalnie, używane przez nauczycieli i uczniów narzędzia były wtedy prymitywniejsze niż teraz. Niemniej, szybko okazało, że w Internecie drzemie potencjał i sektor IT bardzo sprawnie przeszedł do tworzenia takich narzędzi. Jak grzyby po deszczu, powstawały kolejne platformy administracyjne, aplikacje i narzędzia komunikacji. Giganci IT, natomiast, zaczęli na potęgę udoskonalać swoje internetowe komunikatory. Lockdown, krótko mówiąc, poszerzył spektrum możliwości jeśli chodzi o wybór kursu języka obcego. I zajęcia stacjonarne i zajęcia online mają swoje zalety i wady. Jest jednak jedna grupa uczniów, której zawsze i bezwzględnie w większości przypadków polecalibyśmy naukę stacjonarną. Najlepiej w zoptymalizowanej grupie rówieśniczej od 3 do 6 osób. Dzieci.
Dlaczego? Otóż, dzieci naturalnie łatwiej się rozpraszają i potrzebują ruchu. Z resztą, szereg dostępnych kursów angielskiego dla dzieci jak również metod pracy z dziećmi zawiera elementy związane z ruchem. Jest dość trudno zawrzeć, na przykład, elementy metody TPR/Total Physical Response (tj. metody nauczania polegającej na angażowaniu w proces nauki całego ciała) podczas lekcji online. Kursy stacjonarne rekomendowane są także dorosłym, którzy większość czasu spędzają w domu, a czują potrzebę wyjścia z niego i takim, którzy odczuwają większą motywację by robić coś dla siebie kiedy są poza domem. Wreszcie, w przypadku nastoletnich i dorosłych kursantów, lekcje stacjonarne sprawdzą się lepiej niż zajęcia online gdy w miejscu zamieszkania po prostu nie ma odpowiednich warunków by podjąć regularną naukę online. Są to sytuacje w, których, na przykład, kursant nie posiada dostępu do wystarczająco szybkiego Internetu (choć to zdarza się coraz rzadziej), lub gdy warunki lokalowe nie pozwalają na znalezienie spokojnego konta w domu. Jest wreszcie grupa uczniów nastoletnich i dorosłych, dla których nauka języka poza domem oprócz walorów edukacyjnych, ma także aspekt towarzyski.
Są też, oczywiście, kursy wyjazdowe. Mogą one być fantastyczną przygodą. Nie dość, że kursanci odwiedzają zupełnie nowe miejsce poza granicami kraju, to jeszcze są oni zmuszeni do używania języka obcego niezależnie od poziomu zaawansowania. Tu jednak na przeszkodzie może stać cena takich kursów językowych, gdyż nie należą one do najtańszych.
Bardzo ważne jest by przed podjęciem decyzji co to rodzaju kursu zadać sobie szereg pytań, które pomogą nam wybrać najodpowiedniejszy rodzaj kursu. Pierwszą i prawdopodobnie najważniejszą kwestią jest odpowiedź na pytanie "Dlaczego i czy w ogóle chcę się uczyć języka angielskiego?". Jest to pytanie ważne ponieważ szczera odpowiedź na nie pozwoli podjąć dalsze kroki. Zarówno jeśli chodzi o wybór najlepszej formy zajęć, jak i w kwestii postawienia sobie jakichś wstępnych celów. A cele mogą się od siebie znacząco różnić w zależności od tego czy dopiero zgłębiamy podstawy języka angielskiego, czy może przerwaliśmy naukę dawno temu na etapie średnio-zaawansowanym i teraz musimy to czego do tej pory się nauczyliśmy odświeżyć by potem móc iść dalej, czy może już jesteśmy dość zaawansowani, ale zmieniamy pracę i okazuje się, że przydałoby nam się szkolenie języka angielskiego branżowego. A jeżeli okazuje się, że tak naprawdę nie chcemy się uczyć, to może trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego w ogóle pomyśleliśmy o nauce języka obcego. Bo inni się uczą? Bo w pracy wymagają? Bo nie potrafimy się porozumieć na najbardziej elementarnym poziomie z obcokrajowcami podczas podróży? Jeśli powinniśmy się uczyć języka angielskiego, a mimo to czujemy, że nam się nie chce, znaczy to, że podjęcie decyzji o nauce należy odłożyć w czasie na trochę później. To po prostu nie jest najlepszy moment. Należy ponownie rozważyć wszystkie za i przeciw i wrócić do tematu gdy odpowiedź na zadane przez nas pytanie brzmi "Tak. Chcę podjąć się nauki angielskiego". Ani nauczyciele angielskiego, ani szkoły angielskiego, ani oferty kursów języka angielskiego nie znikną z rynku szkoleń językowych do tego czasu.
Drugim pytaniem, które należy sobie zadać jest "Ile jestem w stanie zapłacić za lekcje?" Oczywiście, teoretycznie na nauce i samorozwoju nie powinno się oszczędzać. Niemniej, musimy być realistami, a większość z nas nie dysponuje nieprzebranym budżetem, który mogłaby poświęcić na ten cel. Jest to więc pytanie ważne, gdyż odpowiedź na nie wpływać będzie na szereg wyborów związanych z kursem takich jak, na przykład:
Wreszcie, należy sobie zadać pytanie "Ile czasu mogę realnie poświęcić na naukę języka?". Im więcej czasu i uwagi jesteśmy skłonni poświęcić świadomej, aktywnej nauce języka, tym lepiej. Szybciej przyjdą oczekiwane efekty, a poziom motywacji będzie rósł wprost proporcjonalnie do naszych umiejętności. Okres letnich wakacji może być w związku z tym bardzo sprzyjający nauce angielskiego. Bądźmy jednak realistami. Racjonalne podejście do tematu poświęcanego nauce czasu jest ważne. Pomoże ono przede wszystkim ustawić nasze własne oczekiwania wobec naszych postępów jak i oczekiwania w stosunku do naszego nauczyciela na zdrowym poziomie. Nie oszukujmy się. Nauczyciel to nie czarodziej i nie przekaże nam wiedzy telepatycznie. Nauczyciel to przewodnik który wie co uczeń języka obcego powinien zrobić by sprawnie przejść z punktu A do punktu B i "trener personalny", który będzie pilnować, żeby jego podopieczny wykonał wystarczająco dużą ilość powtórzeń. Sukces i postępy są przede wszystkim dyktowane tym ile pracy w naukę wkłada uczeń. Dlatego też, wybierając kurs angielskiego należy zadać sobie powyższe cztery pytania i szczerze sobie na nie odpowiedzieć. Od nich zależeć będzie forma nauki języka angielskiego jaką powinniśmy wybrać.
Mimo popularyzacji kursów języka angielskiego online w kilku ostatnich latach, wielu słuchaczy szkół językowych nadal decyduje się na stacjonarne kursy językowe. Nie inaczej jest w przypadku kursów letnich. Przyczyn jest kilka, a wśród nich możemy wymienić takie jak aspekt towarzyski tej formy zajęć językowych, czy brak warunków do nauki online w miejscu zamieszkania. Jak każda inna forma nauki języka, kursy stacjonarne mają swoje zalety i wady.
Wszyscy mniej więcej wiemy jak wyglądają kursy stacjonarne. Wielu z nas jednak nie do końca zdaje sobie sprawę z tego jak wyglądają kursy języka online. A prawda jest taka, że internetowy kurs języka angielskiego przygotowany przez specjalizującą się w kursach online szkołę oprócz tego, że nie daje jedynie możliwości interakcji twarzą w twarz z lektorem i innymi uczestnikami, może, w gruncie rzeczy dawać dużo większe możliwości rozwoju kursantom oraz ułatwia i promuje korzystanie z szerszego wachlarza narzędzi niż kurs stacjonarny.
Wybierając angielski online kursanci dostają:
Będąc szkołą, która prowadzi wyłącznie zajęcia online, nie widzimy wad tego rodzaju kursów. Lubimy je my i lubią je nasi kursanci. Jesteśmy dobrze przygotowani technologicznie i z naszej perspektywy oraz perspektywy kursantów, ta forma nauki nie ma złych stron. Są jednak kwestie związane z kursami online, które mogą niektórym nie przypaść do gustu. Z ankiet, które przeprowadzamy co roku wśród naszych słuchaczy wynika jasno, że jeśli już uczniowie mieliby się do czegoś przyczepić podczas zajęć online, to są to dwie następujące rzeczy:
Dobrze, profesjonalnie przygotowany kurs języka angielskiego prowadzony przez szkołę językową online, która dysponuje odpowiednimi narzędziami by sprawnie go prowadzić ma zdecydowanie bardzo dużo sensu. Takie zajęcia to najczęściej:
Zapoznaj się z naszą ofertą tu.
Kliknij w formularz kontaktowy tutaj.
Tak samo jak letnie kursy językowe omówione powyżej, wyjazdowe kursy językowe również mają swoje wady i zalety.
Do zalet z pewnością można zaliczyć fakt, że wyjazdowe kursy językowe (jak sama nazwa wskazuje) odbywają się poza granicami kraju lub (najczęściej w przypadku młodzieży) w formie obozów językowych w kraju lub poza jego granicami. W związku z tym, oprócz tego, że są znakomitą okazją by podszkolić trochę angielski, mają też wymiar urlopowy.
Jednym z najpopularniejszych miejsc w Europie gdzie takie zagraniczne kursy językowe są prowadzone jest Malta. Oferty takich kursów jednak można też znaleźć w innych krajach. Jeśli chodzi nam po głowie wyjazdowy, wakacyjny kurs angielskiego, to oczywiście warto szukać ofert u źródła, czyli w Wielkiej Brytanii. Oferta jest przebogata.
Innym niewątpliwym walorem językowych kursów wakacyjnych jest fakt, że ich uczestnicy najczęściej przez cały dzień lub przez jego większość zmuszeni są do używania języków obcych, które podczas takiego kursu szlifują. Metoda total immersion (tj. metoda pełnego zanurzenia) często stosowana jeśli chodzi o zagraniczne kursy językowe dość szybko łamie bariery komunikacyjne zwyczajnie, ponieważ kursant nie ma innego wyjścia jak tylko się porozumieć nawet na najbardziej elementarnym poziomie. W związku z tym, zagraniczne kursy językowe to również intensywne kursy językowe.
Trzecią zaletą jest fakt, że kursanci podczas kursów wakacyjnych języka obcego bardzo często mają duży kontakt z native speakerami. To, z kolei, zapewnia zwiększoną ekspozycję na "żywy angielski" co na pewno żadnemu kursantowi nie zaszkodzi, a większości zdecydowanie pomoże.
Jeśli chodzi o wady, to zasadniczo, największą z nich dla wielu będzie cena kursu. Ceny wakacyjnych kursów językowych (w tym, ceny wakacyjnych kursów angielskiego) są oczywiście wyższe niż ceny kursów stacjonarnych,. Przeciętny wakacyjny kurs online z 2 lub 3 lekcjami tygodniowo jest również tańszy niż zagraniczne kursy językowe.
Okres wakacji letnich to doskonały czas by z większą intensywnością szlifować swoje kompetencje językowe. Jako szkoła językowa zajmująca się nauczaniem angielskiego online i która prowadzi wakacyjne kursy, mamy nadzieję, że wymarzony kurs angielskiego w miesiącach letnich to kurs online.
Jednak, niezależnie od tego, jaką formę wybierzecie jeśli poważnie zastanawiacie się nad wyborem kursu letniego, nie ulega wątpliwości, że będą to dobrze zainwestowane pieniądze... Bo pieniądze zainwestowane w samorozwój są zawsze dobrze zainwestowanymi pieniędzmi.
Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą intensywnych, wakacyjnych SUMMER INTENSIVE.