07 Apr
07Apr

"Jak skutecznie uczyć się języka obcego?" jest pytaniem, które padło z ust uczniów pod adresem większości chyba nauczycieli języków obcych. Pytanie jest zasadne, ale zanim się je zada, należy zadać sobie inne pytanie i na nie odpowiedzieć. Mianowicie, "Co oznacza skuteczna nauka języka obcego?".

Cóż, to w gruncie rzeczy zależy od naszych indywidualnych potrzeb i celów jak i predyspozycji językowych. Przyswajanie języka obcego nie jest procesem, który można skopiować z szablonu. Idealnie, jeśli naszą potrzebą i celem jest płynne posługiwanie się językiem obcym, a nasze predyspozycje na to pozwalają. Niemniej, równie dobrze, możemy chcieć opanować język obcy na poziomie komunikatywnym bo chcemy uniknąć nieporozumień podczas podróży w egzotyczne miejsca. Możemy też, na przykład, chcieć się uczyć języka branżowego. Efektywna nauka języka więc będzie taką, która pozwoli nam osiągnąć wyznaczone naszymi potrzebami cele w tempie i z intensywnością dostosowaną do naszych predyspozycji językowych.

W zależności od tego jakie są nasze potrzeby i cele, wyzwania, którym przyjdzie nam stawić czoła podczas lekcji języka obcego  będą się od siebie różniły. Kompetentny i rzetelny lektor języka obcego, który wie o procesie nauki języków obcych dużo, będzie raczej stronił od propagowania cudownych metod i entuzjastycznych agitacji na rzecz tego, czy innego narzędzia. Dla takiego nauczyciela celem nauczania języków obcych nie jest sprzedaż kursów językowych, a przeprowadzenie podopiecznego suchą stopą przez ten proces podczas wspólnej nauki języka. Żadna szanująca się szkoła językowa nie będzie twierdzić, że wszystkich kursantów można nauczyć języka stosując jej "innowacyjne" metody nauki. Dzieje się tak dlatego, że nie ma rozwiązań niezawodnie działających w 100% przypadków kursów językowych. Istnieją jednak ogólne zasady, które z pewnością naukę języka obcego czynią bardziej skuteczną. Należy jednak jednocześnie pamiętać, że nasze oczekiwania powinny być realistyczne. Trudno, bowiem, się spodziewać startując z nauką od podstaw, że przy jednej, godzinnej lekcji tygodniowo, w ciągu roku lub dwóch osiągnie się poziom zaawansowany.

 W poniższym tekście będziecie mogli przeczytać o następujących kwestiach:

  • Jak zwiększyć skuteczność nauki języka obcego?
  • Jaką metodę nauki wybrać?

Jak zwiększyć skuteczność nauki języka obcego?

Jak wspomnieliśmy wyżej, jest szereg rzeczy, które można zrobić by zwiększyć skuteczność kursu językowego i przyspieszyć proces nauki języka. Być może będzie dla niektórych niespodzianką, że większość z poniższych wskazówek jest odpowiedzialnością kursanta. Nie, zaś, lektora. 

Oto nasza lista zasad skutecznej nauki: 

  1. Raczej nie należy oszczędzać na nauczycielu języka obcego. Są duże szanse, że nauczyciel liczący sobie wyższą stawkę za godzinę zajęć jest bardziej kompetentny od tego, który obiecuje gruszki na wierzbie za podejrzanie małe pieniądze. Skuteczny nauczyciel języka obcego - tak samo jak dobry trener personalny - będzie doskonale wiedział co należy zrobić by osiągać kolejne cele w procesie nauki języków obcych i, z reguły, będzie brutalnie szczery jeśli zauważy, że uczeń nie wykonuje swojej części roboty. A trzeba zaznaczyć, że jest to lwia część. 
  2. Aby przyspieszyć naukę języka, należy świadomie i aktywnie wykorzystywać czas każdej lekcji. Samo siedzenie na zajęciach i oczekiwanie, że robota zrobi się sama, albo, że nauczyciel zrobi robotę za nas nigdy jeszcze nie przyniosło żadnych efektów. Ćwiczenie języka obcego to szereg czynności. Nie stan. 
  3. Spotkania z nauczycielem to tylko część pracy, którą uczeń powinien wykonać. Jest to niezbędne minimum. Jednak, aby rozwój kompetencji językowych przyspieszyć, dobrze jest znaleźć czas na powtórki pomiędzy zajęciami. Zadań domowych nie robi się dla nauczyciela. Zadania domowe robi się dla siebie. Osoby uczące się języka powinny mieć świadomość tego, że każdy dodatkowy czas poświęcony nauce języków będzie działał tylko i wyłącznie na ich korzyść.
  4. Systematyczność to klucz. Efektywna nauka języka nie jest możliwa bez systematycznej pracy. Nie można liczyć na szybkie i trwałe postępy jeśli uczeń przystępuje do lekcji języka z doskoku. W trakcie nauki języka, która jest systematyczna, tworzą się wzorce które utrwalane są między innymi poprzez powtarzalność. Tak samo jak pamięć mięśniową buduje się poprzez powtarzanie konkretnych wzorców ruchowych, tak trwałość umiejętności językowych zależna jest od ciągłych, systematycznych powtórek "materiału". W trakcie lekcji i poza nimi.
  5. Dobrze jest przestać traktować brak czasu jako wymówkę. "Brak czasu" nie do końca jest w rzeczywistości brakiem czasu. Jest on raczej kwestią ustawienia sobie priorytetów. Warto się więc zastanowić, ile czasu poświęcamy na co i jeśli okazuje się, na przykład, że kilka razy w tygodniu spędzamy jedną do dwóch godzin oglądając coś na platformie streamingowej, to znaczy, że mamy czas na systematyczną pracę nad kompetencjami językowymi tylko nie przydzielamy jej statusu priorytetu. Nauka języka zaczyna się często tam gdzie przyznaje się jej pierwszeństwo przed inną, miej produktywną czynnością. Jeśli faktycznie chcemy by nasza nauka była skuteczniejsza, należy przemyśleć nasze priorytety i sprawić, żeby czas poświęcony na naukę języka obcego przestał podlegać ciągłym negocjacjom. Nie odkładajmy na nie wiadomo kiedy tego co można zrobić teraz.
  6. Wreszcie, trudno będzie nam wprowadzić w życie powyższe wskazówki, jeśli nie będziemy odpowiednio zmotywowani. Warto więc zadać sobie pytanie czy i dlaczego chcemy się uczyć języka obcego. Należy przy tym też pamiętać, że motywacja to mechanizm wewnętrzny. Jeśli my nie jesteśmy ze swoją motywacją dogadani, to nikt nam swojej nie przeszczepi ani nawet nie pożyczy. Możliwości nauki języka obcego znajdą się zawsze. Najważniejsze, to chcieć.

Jaką metodę nauki wybrać?

Temat wyboru najodpowiedniejszej metody nauki języka obcego jest tematem podstępnym. Niejednokrotnie słyszeliśmy o kolejnych cudownych metodach przyswajania języków obcych, których nazw z przyzwoitości nie przytoczymy.  Są okresy kiedy "niezawodne" techniki nauki języka wyrastają jak grzyby po deszczu.

Jest kilka powodów dla których, kiedy szkoła lub nauczyciel zaczynają wspominać o niezawodnych, stosowanych przez nich metodach, należy rozważyć, czy jest nam z nimi po drodze. Istnieje, bowiem, duże prawdopodobieństwo, że padamy ofiarą strategii marketingowych.

Prawda jest taka, że coś takiego jak jedna, niezawodna metoda nauki nie istnieje. A dzieje się tak dlatego, że nie ma dwóch takich samych uczniów czy uczennic. Rzetelna szkoła postawi w tej kwestii sprawę jasno. Natomiast kompetentny, uważny i uczciwy nauczyciel języka obcego będzie się raczej skłaniał ku eklektycznemu podejściu do metodologii nauczania. Dlatego też, w zależności od potrzeb kursantów i kursantek, będzie w różnych proporcjach mieszał w kotle z metodami i wyciągał z niego element w danym momencie najlepiej dopasowany do potrzeb uczniów. Będzie też kładł nacisk na zrównoważony rozwój kompetencji pasywnych [tj słuchania i czytania] jak i aktywnych [tj. mówienia i pisania].

Różne metody nauki mają swoje niewątpliwe zalety ale dobór odpowiednich elementów metod nauczania języka obcego zależy od bardzo wielu czynników, z których kluczowym jest najczęściej sam uczeń, jego potrzeby, cele i predyspozycje do przyswajania języka, którego się uczy. 

Słowem zakończenia

Mamy nadzieję, że tekst wnosi trochę nowego światła w temat skutecznej nauki języka obcego. Niby nie jest to nic, czego od dawna byśmy nie wiedzieli. Niemniej, w zalewie działań marketingowych, agresywnych kampanii reklamowych oraz obietnic rozwiązań instant, dobrze czasem sobie przypomnieć co faktycznie kryje się pod hasłem skuteczna nauka języków i czego należy się spodziewać w procesie nauki języków. 

Pozostaje już tylko teraz rozpocząć naukę języka. Najlepiej angielskiego online. A dlaczego akurat angielskiego i dlaczego online pisaliśmy już  tu i tu.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Nasz formularz kontaktowy znajdziesz tu.


Komentarze
* Ten email nie zostanie opublikowany na stronie.